Ratusz Kaufbeuren

En savoir plus

Kluczowe fakty

Lieu
Kaufbeuren
Système
Période des travaux
2016
Taille
3.500 m²
Applicateur
Geiger Bauwerksanierung GmbH & Co. KG, Ravensburg
Raport z zastosowania w praktyce Kaufbeuren

Ratusz Kaufbeuren

Liczne dylatacje charakteryzowały się Nieszczelnościami. W miesiącach zimowych woda zawierająca rozpuszczającą się sól przedostawała się do wnętrza budynku. W niektórych miejscach powstały już poważne uszkodzenia w konstrukcji, w szczególności w zbrojeniu. Dlatego miasto Kaufbeuren ogłosiło przetarg publiczny na remont parkingu wielokondygnacyjnego. Zlecenie otrzymała firma Geiger Bauwerksanierung GmbH & Co. KG z Ravensburga. Szczególnym wyzwaniem okazało się stworzenie rozwiązania uszczelniającego do licznych dylatacji między elementami konstrukcyjnymi. Ze względów ekonomicznych uszczelnienie dylatacji wyłącznie za pomocą profili do dylatacji nie wchodziło w rachubę. W porozumieniu z biurem inżynierskim Weber z Türkheim, projektantem konstrukcji nośnej, firmą SPS GmbH z Kaufbeuren oraz Hubertem Nägele z miejskiego wydziału ds. budownictwa naziemnego powstała koncepcja uszczelnienia dylatacji z dynamicznym zabezpieczeniem pęknięć. W połączeniu z systemem ochronnym do nawierzchni w klasie OS 10, zrealizowanym za pomocą Triflex ProPark, wariant 2, powstało spójne rozwiązanie.

Wymagania dotyczące renowacji

  • Dwuwarstwowe uszczelnienie dylatacji w powierzchniach jezdnych i postojowych
  • Uszczelnienie z powłoką ochronną
  • Montaż profili do dylatacji w obszarze rampy
  • Krótkie przerwy w eksploatacji
  • Optymalny komfort użytkowania

Przegląd etapów renowacji

  1. Uszczelnienie wszystkich detali za pomocą Triflex ProDetail i włókniny Triflex.
  2. Uszczelnienie powierzchni za pomocą Triflex ProPark.
  3. Utworzenie wysoce odpornej na ścieranie warstwy użytkowej za pomocą Triflex Cryl M 264: jezdnie i rampy w kolorze szarego kamienia, miejsca postojowe w ciemniejszym kolorze szarym szarym-drogowym.
  4. Oznaczenia miejsc postojowych i strzałki na rampie wjazdowej i wyjazdowej, a także numeracja miejsc postojowych w kolorze białym; oznaczenia na wspornikach, krawężnikach i w strefie ze szlabanami w kolorze żółtym.

ROZWIĄZANIE SPECJALNE, KTÓRE OPRACOWALIŚMY I ZREALIZOWALIŚMY, BYŁO DOBRĄ ALTERNATYWĄ WOBEC ZAMONTOWANIA SAMYCH TYLKO PROFILI DO DYLATACJI, ZARÓWNO POD KĄTEM TECHNICZNYM, JAK I EKONOMICZNYM – JEST ONO RÓWNIE TRWAŁE I ODPORNE NA ZUŻYCIE, ALE ZNACZNIE OSZCZĘDNIEJSZE.

Biuro inżynierskie Weber, Türkheim

Dalsze referencje

Thumbnail
Parking de la mairie, Kaufbeuren (Allemagne)
Thumbnail
Rampes hélicoïdales, Nantes
Thumbnail
Rampe de parking, Versailles
Millau viaduc
Parking d'un supermarché, Millau
Parking de l‘Avenue Foch.
Parking de l‘Avenue Foch, Haute-Savoie